Turizm
 
Doğal güzellikleri göz kamaştırıyor...
 
 
 
Turizm
 
Kırklareli, MÖ 8000’li yıllara kadar uzanan tarihi, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait yüzlerce dini ve sivil yapılarıyla büyük bir kültür ve turizm potansiyeline sahiptir. Sadece Trakya’nın değil Türkiye’nin en güzel ormanlarından bir bölümü İlimizde bulunmaktadır. İlin turizm açısından değerlendirilmesi gereken en önemli niteliği doğal güzellikleri ve yaban hayatıdır. Özellikle İğneada ve Kıyıköy çevresi olağanüstü güzelliklere sahiptir.
 
Ülkemizin en önemli ve zengin biyo çeşitliliğe sahip İğneada Longoz Ormanları İlimizdedir. Bu tip doğal ormanlar, Dünya’da çok azalmış, hatta Avrupa’da hiç kalmamıştır. Bu ormanlarda; 671 tür bitki; kuş, böcek, sürüngen, balık, memeli cinsinden 637 tür hayvan bulunmaktadır. Dünyada örneği çok az olan su basar ormanları ve bu ormanların içerisinde bulunan Erikli, Saka ve Mert gölleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Bu alanda Çevre ve Orman Bakanlığı ile Dünya Bankası tarafından müştereken yürütülen koruma ve turizm amaçlı GEF-II Projesi çalışmaları tamamlanmıştır. 3.155 hektarlık İğneada Longoz Ormanları Milli Park olarak ilan edilmiştir.
 
Doğa, deniz, kültür ve kongre turizmi için İlimizin büyük potansiyeli vardır. Karadeniz kıyılarımızda ormanla birlikte kumsalları ile deniz ve doğa varlıkları turizm potansiyelimizi arttırmaktadır. İğneada ve Kıyıköy deniz turizmi açısından önemli merkezlerimizdir. Demirköy ilçesine yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Dupnisa mağarası da ilimiz turizmine katkı sağlayan mekanlardan birisidir.